Фотография – Картие Бресон
2014
Пчелата каца на всички цветя, за да създаде мед, който е единствено от нея. Имитацията в изкуството не е прилика, всеки артист имитира докaто произведе своето изкуство. Децата също имитират, докъто започнат да изразяват себе си. Само копирането води до робия, но и робът един ден рекламира своята свобода…
На фотографските изложби, за разлика от повечето други, зрителите рядко снимат фотографиите, но тук посетителите впечатлeни вадят смартфони. През този месец Центърът бобур в Париж чества десет годишнина от смъртта на Анри Картие-Бресон.
Това е фотографът, който преди двайсет години ми повлия да снимам. Мигът като есенция на живота отговори на това, до което бях стигнал, даде ми началния тласък във фотографията.
В изложбата почуствах дълбока благодарност към Анри. Големите майстори ни обогатяват докато преоткрием себе си. Картие-Бресон, Роберт Франк, Сержио Ларен, Бернард Плосю, Марк Рибу, Куделка и много други снимат с един, два обектива (най-често 35 и 50 мм). Ловят моменти, подарени от търсената случайност. Съпровождат я с изработената интелегентност на личностите им. Сливат се с обстоятелствата. “Само мъртвите риби следват потока”, казва Кристер Стрьомхолм, който заедно с Брасаи и Бил Брант разширяват погледа към нощната черно-бяла фотография. Да свалим шапка и пред фотографиите-картини на Соул Лайдър, ненадминат колорист, който едва през 2007-ма година на 84 години се разкри пред европейското общество. Също пред оригиналността и финеса на Хари Калахан, Лизет Модел, енигматичната, фантастична Вивиан Майер, всички те с уличната фотография и с почерци превръщащи фотографията в изкуство. Арнолд Нюман, Брус Дейвидсон, Хелмуд Нютон или Стайшен също с ненадминати портрети и пеизажи! Или Родченко с оригиналния си поглед и невероятни ъгли на снимане! Голямо мерси на всички от фамилията на добрата фотография.
От мястото на изложението, дори в стил пощенски картички, не се въздържам да погледна към небето на Île-de-France, толкова рисувано от всички…
„Фотоапаратът е око, което фиксира света, който е голям екран в движение. Фотографът е единствено в готовност да лови ефемерното.“ – Без да съм сигурен кого цитирам продължавам да мисля за Картие-Бресон.
Коментар